To jsme vážně tak neschopní?

To jsme vážně tak neschopní?

http://www.dama.cz/trendy/detox-satniku-ktere-veci-se-v-roce-2018-uz-nebudou-nosit-30120 v=“Content-Type“ content=“text/html; charset=UTF-8″>

Když jsem byl ještě docela malý, vysvětlili mi rodiče, jak je to s těmi penězi. To, jak se s nimi platí, jsem od nich odkoukal, a oni mě poučili třeba o tom, jaký je rozdíl mezi pětikorunou, dvoukorunou, korunou, padesátníkem, dvacetníkem, desetníkem a – vy mladší, nesmějte se, tak tomu skutečně i ještě za mého života bylo – pěti-, troj- a jednohaléřem. Takže jsem pochopil, kolik jedněch mincí lze vyměnit za kolik jiných, respektive kolik kterých je třeba, abych měl určitou částku. A abych s nimi mohl manipulovat, naučili mě je i rozeznávat.

A že jsem za svého života rozeznával našich peněz! To nebylo zase až tak banální, jak jsem zatím nastínil. Protože jsem zažil jak koruny dnešní, tak ještě i ty se sázející ženou, dvacetníky pamatuji ještě ve skoro zlatém provedení i v provedení hliníkovém,… A o tom, že i u zdánlivě týchž mincí byla rubová strana rozdílná, ani nemluvě. Někdy tam byla Československá socialistická republika, v jiném dějinném údobí třeba ČSFR.

dvě mince

A podobně to bylo i s bankovkami. Znám ty dnešní mdlé, znám ty strakaté, jež jim předcházely, znám modré papírové dvacetikoruny s výrazně rozdílnými portréty Jana Žižky, znám ty ještě střídavě s českými i slovenskými nápisy, znám i ty kolkované po rozpadu Československa.

Prostě jsem za svůj život poznal hodně různé bankovky a mince. A vždy mi stačilo sdělit z vyšších míst, že ty a ty peníze od tehdy a tehdy nebudou platit, a postaral jsem se. Co by na tom bylo složité, že? I když na tom možná pro někoho něco složité je – vždyť jsem získal už nějakých dvacet let po poznání peněz vysokoškolské vzdělání, takže jsem měl třeba kdysi bystřejší hlavu než dnešní lidé. Nebo si to aspoň naši politici a centrální bankéři myslí.

jedna mince

A tak bylo relativně nedávno rozhodnuto, že si musíme stůj co stůj vystačit jen s jediným vzorem bankovek. A byť tyto byly donedávně velice podobné jedna druhé, ovšem jednotlivé emise měly mírné odchylky, takže se nedaly zaměnit, bylo rozhodnuto, že se starší série stáhnou z oběhu. A dnes už neplatí a za pár let už nám je ani v bance nevymění. A pomůže to nebo spíš uškodí https://www.hypotekybezregistru.cz/pomuze-to-nebo-spis-uskodi/? Já osobně si myslím, že už to uškodilo. Když jsme si museli začít dávat na typ peněz větší pozor. A ještě hůř bude, až ty neplatné definitivně ztratí hodnotu a ti, kdo je pozdě najdou, se je budou snažit někomu udat.

About Chronicle

All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined an chunks as necessary, making this the first true generator on the Internet. All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined Lorem Ipsum as their default model text, and a search for web sites.